Úvod

hotel-portas-aerial

Malebná oblast Javorníky, jež se rozprostírá na hranicích Moravy a Slovenska okouzlí svou pahorkovitou krajinou nejednoho turistu a milovníka přírody. Oblast se rozkládá na desítkách kilometrů a její charakteristickou podobu určují zejména přírodní scenerie, kulturní a historické památky a stavby. 

Portáš a Kohútka

Od dávných dob se na tomto území pohybovaly ozbrojené jednotky s označením „Portáši“. Jejich nelehký úkol v podobě hlídání moravsko-uherské hranice si připomínáme dodnes v oblasti a hotelu nesoucích jméno Portáš pojmenovaných právě po těchto jednotkách, které působili právě v těchto místech. Ubytování v hotelu, který leží přímo na hřebeni a zároveň na hranicích se Slovenskem, nabízí příležitost vydávat se na různě náročné turistické cyklo, či běžkažské výpravy po celém území CHKO Beskydy.

Vyhledávané cíle

Území dominuje hlavní hřeben, který je pokrytý rozsáhlými lesními plochami, jež se střídají s loukami a pláněmi. Pokud jste milovníky dlouhých procházek, jistě vás osloví Portášské stezky. V krajině se nachází několik turistických cílů, jako je například rozhledna na vrcholu Ztratence s výhledem na jižní krajinu Javoríků a území Slovenska. V blízké oblasti se nacházejí také pomníky připomínající jednotky druhé světové války, které jsou rozmístěny v Papájském sedle. Turistika je jednou z mnoha aktivit, kterým se lze v oblasti Javorníků věnovat. Nadšené sportovce potěší zejména možnost lyžování ve SKI centru Kohútka nebo v teplých měsících bike stezky pro cyklisty. Cyklostezka Bečva je ideální trasou, která sleduje tok Bečvy a na kole nebo in-line bruslích vás zavede až k cíli, kde spatříte pramen Bečvy. 

Pobyt na čerstvém vzduchu

Zdravé prostředí s čerstvým horským vzduchem je ideálním místem, kde se může odehrát vaše rodinná dovolená. Na území, kde se rozkládá také CHKO Beskydy, spatříte původní pralesovité porosty chlubící se pestrou faunou a flórou. Pokud budete mít štěstí, můžete také narazit na jednoho z obyvatel této krajiny, jako je například vydra, tetřev hlušec a v případě opravdu tichého a klidného procházení lze ve vzácných případech v dálce zahlédnout rysa ostrovida.

Zimní atmosféra na portáši.