Naučná stezka Javorniky

pohled-na-javorníky-halenkov

Naučná stezka Javorniky je v současnosti tvořena ve své západní části v terénu velkými kameny, na nichž jsou umístěny kovové tabulky s popisem mista a znakem symbolizujícím povahu označené lokality. Začínají se tu objevovat první dřevěné informační tabule s plánkem stezky a stručným popisem významných lokalit.

Stezka začíná v Lyském průsmyku oddělujícím Javorníky sousednich Bilých Karpat. Z obce Střelná stoupá loukami a pastvinami na zalesněný hřeben a Čubův kopec s dřevěnou čtyřpatrovou rozhlednou na vrcholu, rozhledna je ovšem v současnosti 2019 zarostena a není z ní vidět. Odtud klesá na okraj obce Francova Lhola k nejmohutnějšímu památnému stromu CHKO Beskydy, nazvanému Kobzova lípa. 

V centru obce stojí vysoká zvonice se zvonkohrou a dřevořezba věnovaná rodákovi kardinálovi Trochtovi. Dalším významným zastavením je vrchol Makyta (923 m), pokrytý zbytky původních bukových porostů a vzácnými rostlinnými druhy v bylinném patře. Výrazný zásah do profilu stezky predstavuje Papajské sedlo (691 m), které je nejníže položeným sedlem v hlavním hřebeni. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *