Velké Karlovice, pomezí Beskyd a javorníků

Velké Karlovice vás okouzlí valaškým koloritem, krásnou přírodou v okolí a vynikajícími místními specialitami. V obci se turistům líbí zejména historické památky, jako je muzeum, dřevěný kostel a fojtství. K nejoblíbenějším místům patří Pustevny, Radhošť a Pulčínské skály. Oblast Velkých Karlovic je nejen v hledáčku turistů, ale i cyklistů, zejména pak milovníků horských kol a singletrailů. V zimě si tu na své přijdou lyžaři a snowboardisté, dobré vyžití tu najdou i běžkaři. K oblíbeným patří například areál Vranča, Areál Portáš- Kohútka, Čertov, Soláň, ski Ráztoka, Velké Karlovice – Bambucha nebo Velké Karlovice – Machůzky.

Velké Karlovice, Javorníky-Beskydy. Foto: Aleš Hochman

Z wikipedie: Vesnici založil majitel rožnovského panství Karel Jindřich ze Žerotína listinou z 8. listopadu 1714, území však leželo na panství vsetínském. To si tento zakladatel přisvojil. Vsetínští majitelé Illésházyové se svého nároku nevzdali, což později vedlo k odtržení Velkých Karlovic od rožnovského panství a ke vzniku Malých Karlovic. Ty byly k Velkým Karlovicím znovu připojeny až v roce 1966.

Do počátku 19. století měla obec pouze zemědělský charakter. Ke změně došlo až v souvislosti se založením skláren v první polovině 19. století. Až do světové války, respektive do první republiky znamenalo období sklářské výroby pro obec zlatý věk. Přibylo obyvatel, dařilo se i živnostem. Vrch Soláň, který leží na území obce, byl v minulosti a stále je významným místem setkávání výtvarných umělců. Pošta v obci byla založena 15. září 1861.[2]

Sklárny

Františčina huť byla založena v roce 1826 panstvím Valašské Meziříčí – Rožnov. Od roku 1842 ji měla pronajatu firma S.REICH [3] původně podnikající ve Staré Huti. Roku 1859 podnik rozšířili o novou chladicí pec a provedli také změnu ve výrobním programu, původní duté sklo nahradilo sklo tabulové. Tato změna se ale neukázala jako šťastná a již roku 1866 se sortiment opět měnil, tentokrát na skleněné perly a knoflíky. Huť byla uzavřena v roce 1912.

Roku 1863 získala firma S. Reich a spol. do nájmu i nedalekou továrnu na výrobu dehtu ve Velkých Karlovicích – Leskové, vedle které ještě tentýž rok otevřela druhou sklárnu zvanou Mariánskou huť. Vyrábělo se v ní zpočátku také tabulové sklo, později se ale produkce zaměřila především na osvětlovací sklo (různé druhy lustrů a cylindry k lampám). Huť byla uzavřena v roce 1931.

Rodina Reichů byla židovského původu, hlavním představitelem rodiny v obci byl podnikatel Salomon Reich. Do roku 1863 nemohli židé vlastnit žádné nemovitosti, a proto i zde byla firma S. Reich v pronájmu. Teprve po roce 1888 firma S. Reich sklárny koupila a mohla s nimi volně nakládat. Salomon Reich byl dokonce zvolen starostou Karlovic. Nedaleko obce je také židovský hřbitov,V domě č.p. 970 bývala také soukromá synagoga.