Pulčínské skály, Pulčín. Tajemná místa Javorníků.

Skalní město

najdete najdete ve výšce 600 – 700 m. n. m. v oblasti centrálního Vlašska na pomezí Javorníků a Bílých Karpat. Jedná se o nádherný pískovcový labyrint, který snese srovnání s Prachovskými skalami nebo Adršpachem. Obrovské balvany, rozeseté na malé ploše, jsou impozantní i díky výšce až 20 metrů a délce až čtvrt kilometru. Nejsou ale příliš nápadné, rozprostírají se tu smíšené lesy. Tento skalní labyrint leží na úpatí kopce Hradisko a k jeho nejvýznamnějším dominantám patří Ludmilina skála a Zkamenělý kostel. V zimě se v Pulčínských skalách tvoří nádherné ledopády. Od roku 1989 byla oblast vyhlášena národní přírodní rezervací a patří k turisticky vyhledávaným lokalitám. Pulčínské skály kdysi zdobil hrad, ale zůstaly po něm pouze nepatrné trosky.

Oblast Pulčína tvoří spolu s Čertovými skalami jednu ze vstupních bran dosud příliš neobjevenému pokladu východní Moravy, pohoří Javorníky. K jeho Významným dominantám patří Ludmilina skála a Zkamenělý kostel. V zimě se díky rozdílům teplot ve skalách a jeskyních tvoří opary vystupující jako dým puklinami výstupy z jeskyní, což dává vzniknout zde dobře známím ledopádům. Od roku 1989 byla oblast vyhlášena národní přírodní rezervací a patří k turisticky vyhledávaným lokalitám, oblíbeným k aktivnímu odpočinku turistice, rozjímání či fotografování , stejně tak i kratším procházkám pro rodiny s dětmi.

Pulčín

obec Pulčín. Foto: pixelsky.cz

Malebná víska Pulčín, zvaná také Pulčiny, je nejvýše položenou obcí na Valašsku (675 m n. m.). Naleznete zde informační centrum Českého svazu ochránců přírody a za ním po levé straně chráněný kamenný kříž z roku 1818.